Ko je bio Josip Broz Tito? Revolucionar, ratnik, agent, maršal, lovac, diplomata, filmofil, hedonista, Hrvat, Poljak, Habsburg, mason, bravar, pijanista, diktator…? Inženjer Slavko Babić, Ivan Kostanjšek, Valter Vajs, ovo su samo neki od brojnih pseudonima koje je koristio u vreme predratnog partijskog aktivizma i kasnije tokom Drugog svetskog rata. Savremeni istoričari se takođe glože oko istorijske uloge Josipa Broza, te nastanka i disolucije SFRJ. Teorije zavere ispletene oko njegovog rođenja i porekla, kao i oko same sahrane, umnožavaju se kako vreme prolazi. Postoje na desetine teoretičara i samozvanih biografa koji tvrde da je pravi Tito poginuo u španskom građanskom ratu 1939, a da je njegovo mesto zauzeo agent engleske tajne službe, inače vanbračni sin poslednjeg austro-ugarskog vladara Franje Josifa. Kritičari mu najčešće zameraju uništavanje predratne građanske klase, progon ideoloških protivnika i konačno donošenje Ustava iz 1974. kojim su postavljene osnove za potonji separatizam i otcepljenje saveznih republika. S druge strane, period njegove vladavine obeležen je modernizacijom i izgradnjom infrastrukture, opismenjavanjem i emancipacijom čitavih slojeva društva, te razvojem industrijskog sektora. Generalno gledano, većina bivših Jugoslovena poistovećuje Tita sa lagodnim životom u državi relativnog blagostanja, pa interesovanje za ovu vanserijsku istorijsku ličnost ne jenjava. Građani eks-Ju republika, kao i njihovi potomci na koje su preneli mit o Josipu Brozu, sve su ćešći posetioci Beograda i Kuće cveća.
Ovo velelepno zdanje se nalazi na Dedinju, u Botićevoj ulici, a sagrađeno je 1975. godine kao zimska bašta za potrebe tadašnjeg predsednika Jugoslavije. Njen autor bio je arhitekta Stejpan Kralj, a zauzima površinu od 902 m². Spolja je obložena žutom fasadnom ciglom, a iznutra aranđelovačkim belim mermerom. Pored centralno smeštene fontane, okolo su bile prostorije za rad i odmor – radna i spavaća soba, salon, gostinjska soba i biblioteka. Kada je 4. maja 1980. godine Tito umro u svojoj 88 godini, zimska bašta je preuređena u njegovo poslednje počivalište. Sahrani je prisustvovalo čak 211 delegacija iz 128 zemalja sveta. Potom je Kuća cveća je postala mesto hodočašća miliona Jugoslovena, koji su mahom u organizaciji preduzeća, škola i fakulteta dolazili da je posete. Godine 1982. Kuća cveća je preimenovana u Memorijalni centar “Josip Broz Tito” koji je postojao sve do 1996. godine. Tada je transformisan u Muzej istorije Jugoslavije, jer mu je pridodat tada ugašeni muzej Revolucije naroda i narodnosti.
Od osnivanja Memorijalnog centra 1982. godine, pa do 2012. godine, ovo mesto je prema zvaničnoj evidenciji posetilo više od 17 miliona ljudi. Stalna postavka u Kući cveća danas se sastoji od spomen-sobe u kojoj se posetioci mogu upisati u knjigu žalosti i izložbenog dela u kome se nalaze štafetne palice koje su jugoslovenski omladinci nosili povodom Titovog rođendana 25. maja, koji je slavljen kao Dan mladosti. U postavci se nalaze pisane poruke koje je Tito primio sa štafetama, fotografije nosilaca štafeta kao i svečanosti povodom Dana mladosti, maršalske uniforme i dr. Muzejsku postavku obuhvataju još Titova odlikovanja, arhiv, zbirka primenjene umetnosti, etnološka zbirka, zatim likovna i arheološka zbirka koje se sastoje od artefakata i eksponata koje je Tito dobijao od stranih državnika i domaćih umetnika. Kompletan sadržaj MIJ predstavlja izuzetno vrednu i u svetskim okvirma retku riznicu, a za nekadašnje narode i narodnosti SFRJ, deo kulturne baštine.
Bilo da ste zainteresovani za posetu Titovom mauzoleju ili razgledanje muzejske postavke, postavlja se pitanje adekvatnog smeštaja. U jeku sezone hoteli su obično prebukirani ili preskupi, hosteli nepouzdani i sumnjivog komfora, a poseta bližoj ili daljoj rodbini mogući uzrok neprijatnosti. Upravo iz ovih razloga naša agencija preporučuje neki od brojnih privatnih apartmana koji će Vam omogućiti povoljno prenoćište u Beogradu za obilazak Kuće cveća, ali i ostalih atrakcija srpske prestonice. Prvi izbor iz naše ponude je Apartman MOSTAR na Senjaku, savršen kratkoročni najam za do 4 osobe u neposrednoj blizini Beogradskog Sajma, Ade Ciganlije i Hajd parka, dok se do Kuće cveća stiže za desetak minuta pešice. U blizini apartmana postoji mogućnost besplatnog parkinga. Apartman POGLED je odličan stan za izdavanje na fenomenalnoj lokaciji, na Autokomandi, između stadiona fudbalskih klubova Partizan i Crvena Zvezda. Svega par stanica gradskog prevoza ili desetak minuta lagane šetnje do Kuće cveća. Apartman SWEET je potpuno nov, tek renoviran stan za rentiranje u širem centru Beograda preko puta bivše američke ambasade. Idealan je za dvoje mada može da smesti i treću osobu. Kuća cveća je na svega par stanica vožnje trolejbusom. Apartmani REX i EKSKLUZIV su sjajna alternativa hotelu, a nalaze se u blizini glavne železničke i autobuske stanice, dok je strogi centar Beograda na deset minuta hoda. Kuća cveća je na par stanica vožnje gradskim prevozom.
Na kraju krajeva, možda Tito u biološkom smislu nije bio običan smrtnik već produkt genetskog inženjeringa neke napredne civilizacije. Šta god i ko god bio, sigurno je da će ostati u kolektivnom pamćenju generacija Balkanaca kao nepresušni izvor fascinacije i kontroverze. Preko naše agencije pruža Vam se sjajna prilika da kult ličnosti doživite iz neposredne blizine, pa prema tome, drugarice dame i gospodo drugovi, dobrodošli!
Apartmani Beograd, Apartmani u Beogradu. Stan Na Dan Beograd je najbolja opcija za Vas ukoliko tražite relativno jeftin privatni smeštaj na kraći ili duži rok u Beogradu. Cene iznajmljivanja Beograd apartmana razlikuju se u odnosu na dužinu boravka i lokaciju. Pozovite nas na +381 65 42 43 500 i uverite se u našu poslovnost i besprekornu uslugu. Hvala Vam što ste nas izabrali, Vaš Stan Na Dan Beograd.