fbpx
0

34. Beogradski maraton – Povratak optimizma i sportskog duha na gradske ulice

Pomoć pri izboru
Mapa
Podeli na:

Beogradski maraton – Povratak optimizma i sportskog duha na gradske ulice

 

Bogati istorijat Beogradskog maratona vraća nas na 8. maj 1988. godine, kada je na inicijativu Đoke Vještice, novinara Studija B, i atletskog radnika Brane Radovića, brata čuvenog Duška Radovića, maraton pokrenut u organizaciji grada Beograda. Želja inspiratora bila je da se obnovi trka od Obrenovca do Beograda koju je davne 1910. godine pokrenuo Srpski olimpijski klub. Dužina staze iznosila je 23 km, uz nekoliko prolaznih ciljeva, dok je drugi maraton imao stazu od 46,7 km, sa startom i ciljem ispred Narodne skupštine.

 

Danas Beogradski maraton predstavlja najveću i najmasovniju sportsku manifestaciju u našoj zemlji, koja je odlukom Skupštine grada proglašena događajem od posebnog značaja. Pored maratonske trke kao glavne manifestacije, predviđeno je održavanje i polumaratonske trke (21,1 km). Ovogodišnji beogradski praznik trčanja biće i kvalifikaciono takmičenje  za Svetsko masters prvenstvo. Pravo učešća u obe takmičarske kategorije imaće svi zainteresovani stariji od 18 godina.

 

Staza je dugačka 42 kilometra i 195 metara, i kreće sa raskrsnice Bulevara kralja Aleksandra i Resavske ulice, te nastavlja dalje uobičajenom rutom. Verovatno najteža deonica na trasi Beogradskog maratona je ulica Kneza Miloša kod Londona zbog strmog uspona. Zanimljivo je da je najstariji maratonac koji je savladavao slične uspone i dugačke prestoničke bulevare imao 74 godine, a maratonka 64, i oboje su uspešno kompletirali trku.

 

Još jedna zanimljivost tiče se ukupnog broja pretrčanih kilometara na dosadašnjim maratonima. Ova neverovatna brojka iznosi čak 2.5 miliona kilometara, što je jednako šestostrukoj razdaljini od Zemlje do meseca. Ništa manje impresivno ne zvuči ni poređenje sa 62 hiljade pretrčanih krugova oko naše planete. Događaj koji nas očekuje 6. juna nepresušan je izvor zanimljivih podataka i rekorda. Naime, broj učesnika na svim takmičenjima u okviru Beogradskog maratona do sada iznosi čak 1.150.000 ljudi.

 

Najviše učesnika na pojedinačnom maratonu zabeleženo je 2019. godine, kada je ukupno 8.000 trkača krenulo sa startne linije. Ako uračunamo i Trku zadovoljstva, rekordna je 1994. godina, kada se čak 50.000 učesnika uključilo u ovu uzbudljivu manifestaciju. Prvi šampioni Bogradskog maratona bili su Jozev Nzau iz Kenije i Suzana Ćirić iz Jugoslavije. Takođe, u arhivi maratona stoji da je takmičar sa najviše prijava bio Dušan Nikoliš, koji je čak 28 puta poneo startni broj. Najveći broj prijava za pojedinačnu godinu obuhvatio je 72 zemlje, dok je ukupan broj ravno 100 zemalja, dakle polovina svih država na svetu.

 

Kada je reč o tehničkim detaljima trke, startovaće se u „talasima” od po 500 učesnika. Razmak između talasa biće po nekoliko minuta. Trka za prvu grupu kreće od 08:00 časova, a vremenski limit za maratonsku trku je šest sati. Svi učesnici maratona moraju ući u drugi krug na Novom Beogradu (raskrsnica Bulevara Mihajla Pupina i Nikole Tesle) do 10:45.

 

34. Beogradski maraton je bitno drugačiji od prethodnih, jer je pažnja organizatora usmerena na zaštitu zdravlja takmičara. S obzirom da se trka održava u vreme kada je čitav svet zahvaćen pandemijom koronavirusa, sve se preduzima radi suzbijanja kovida-19. Jedna od bitnih izmena je što će Trku zadovoljstva zameniti Šetnja zadovoljstva. U glavnoj trci će učestvovati manji broj stranih takmičara nego ranije. Očekuje se najviše 200 učesnika iz inostranstva, umesto 3.500 iz preko 70 zemalja, koliko ih se prvobitno bilo prijavilo.

 

Potencijalnim učesnicima i pratiocima maratona želimo uspešnu trku, te predlažemo povoljan smeštaj duž maratonske rute. Adekvatan apartman na dan možete pronaći u kontaktu sa našim osobljem, koje će Vam preporučiti najbolja rešenja ukoliko tražite stan za izdavanje u Beogradu. Dobrodošli!